babamamatudakozo.hu - kezdőlap kattints a részletekért babamamatudakozo.hu - regisztráció

Terhességi hét: 6.

2025-01-01

Szia! Belépsz vagy Regisztrálsz?

Én vagyok a legkisebb szívdobbanás – de már hallható vagyok. Bár még csak pár milliméteres vagyok, a szívem már most elkezdett működni. Dobban, ritmusra, és ezzel elindult valami, ami egy életre szól. Még nem hasonlítok babára – inkább kis lencsére emlékeztetek –, de minden nap újabb szövetek és szervkezdemények alakulnak ki bennem. 

 

 

6. hét – Baba 

 

Az agyam három részre tagolódik, és megindul az idegrendszer fejlődése. A gerinchúr mentén kezd kibontakozni a velőcső, ami majd a központi idegrendszerré fejlődik. Képzeld el, anya – már van szívcső, és a véred segítségével oxigént és tápanyagokat kapok. 

 

A végtagkezdemények is megjelennek: apró kis kidudorodások a testemen, amikből később kezek és lábak lesznek. Kicsi vagyok, de a fejlődésem minden percben zajlik. A méhedben most olyan, mintha egy csoda történne, amit csak ketten értünk igazán. 

 

Biológiai háttér 

 
A baba most már embrió formájában fejlődik, mérete körülbelül 4–6 mm, és napról napra látványosan növekszik. A testének fő tengelye meghajlik, és a fej aránytalanul nagy a testéhez képest – ez normális ebben a fejlődési szakaszban. Elkezd kialakulni az idegrendszer, megjelennek az agyi hólyagok, valamint az elsődleges szívcső szívverésre is képes, amit már hüvelyi ultrahanggal is észlelhetnek. A belső szervek kezdeményei, például a máj, hasnyálmirigy, bélcső, már jelen vannak. A végtagbimbók is megjelennek, amelyekből később a karok és lábak fejlődnek ki. 

 

Tipp a hétre

 

Figyelj az étkezésre: gyakori, kis étkezések segíthetnek csökkenteni a hányingert. Ne erőltesd túl magad, és ha dolgozol, próbálj meg napközben is pihenni pár percet. A megfelelő folyadékbevitel (legalább 2 liter víz) kulcsfontosságú most a keringésed és a babád fejlődése szempontjából is. 
  

6. hét – Mama 

 

A legtöbb nő ebben a hétben megy el az első nőgyógyászati vizsgálatra. A hüvelyi ultrahang során már gyakran látható a petezsák, a szikhólyag, sőt sok esetben a pici szívdobogás is érzékelhető – ez az első megható pillanat! A kisbabád most még csak 4–6 mm hosszú, de már most hatalmas változások zajlanak odabent a pocakodban. 

 

A tested közben gőzerővel dolgozik. A hCG hormon szintje rohamosan nő, emiatt az émelygés, hányinger vagy akár szédülés is gyakoribb lehet. Előfordulhat, hogy semmi étel nem esik jól, vagy épp különös kívánósság jelentkezik. A hormonváltozások fáradékonyságot, áléhséget, fejfájást, hangulatingadozást is okozhatnak. Teljesen normális, ha ezek most intenzívebbek. 

 

Ez a hét különösen fontos a terhesgondozás szempontjából. A háziorvosod kiállíthatja a beutalót az első laborvizsgálatra, amely a következő hetekben aktuális. Ha már voltál nőgyógyásznál, és megerősítette a terhességet, most kérhetsz időpontot a körzetes védőnőhöz is. 

 

Tipp a hétre

 

Az első ultrahang előtt érdemes vizeletet is gyűjteni otthon, mert a rendelőkben sokszor kérik. Készülj fel arra, hogy vérnyomást, testsúlyt is mérnek. Kérj tanácsot a várandós vitaminokkal kapcsolatban is: fontos a folsav mellett a B6-vitamin és a jód pótlása is. 

 

Ajánlott teendők:

 

Első nőgyógyászati vizsgálat időpontja – hüvelyi ultrahanggal már látszik a petezsák, embrió, esetleg szívműködés is.  

  • hüvelyi ultrahang. 
  • orvos kiállítja a várandósságot igazoló leletet. 
  • beutalók a laborra és védőnőhöz. 

 

🔬 Vizsgálatok 

 
Hüvelyi ultrahang: az embrió már látható lehet, gyakran észlelhető a szívhang is – ez a legmegerősítőbb jele a fejlődő terhességnek.

 
Vérvétel HCG és progeszteron szintre: ha indokolt (előzmény vagy panasz esetén), a hormonértékek követése segíthet az embrió állapotának értékelésében.

 
Vércsoport, ellenanyagszűrés: ha eddig nem történt meg – Rh-negatív anyánál különösen fontos az időzítés. 


Teljes laborvizsgálat: vérkép, vizelet, máj-, vese-, pajzsmirigyfunkció, glükóz, vas, D-vitamin, TSH, FT4, ferritin – ez a legtöbb helyen már a 6–8. hét körül megtörténik. 


Védőnői bejelentkezés: ha a nőgyógyász megerősítette a várandósságot, most érdemes időpontot kérni a védőnőtől a gondozásba vételhez. 


Kiegészítők: folsav, D-vitamin, vas, magnézium – a korai fejlődés szempontjából még mindig kulcsfontosságúak. 


Hasznos tipp: ha nem tapasztalsz tüneteket (például hányinger, mellfeszülés), az még nem ok az aggodalomra. A terhesség tünetei nagyon eltérően jelentkezhetnek, és az ultrahang a legmegbízhatóbb visszajelzés ebben az időszakban. 

 

📌 Fontos megjegyzés: A információk kizárólag tájékoztató és edukációs célt szolgálnak, nem helyettesítik a személyre szabott orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. Minden esetben javasolt szülész-nőgyógyásszal, háziorvossal vagy védőnővel konzultálni az egyéni egészségi állapot alapján. Az ismertetett vizsgálatok közül több opcionális lehet, vagy csak bizonyos esetekben indokolt – különösen, ha már korábban elvégezték őket. Ezek ismétlése kizárólag orvosi javaslat alapján történjen. A leírtak nem minősülnek sem diagnózisnak, sem terápiás javaslatnak, és nem tekinthetők hivatalos egészségügyi ellátásnak. A tartalmak alapján meghozott egyéni döntések következményeiért – beleértve az egészségügyi kockázatokat vagy esetleges elmulasztott kezeléseket nem vállalunk felelősséget.

Ajánló

Ugyan ki tudna megütni egy kisbabát?
Milyen praktikákat vethetünk be, hogy megtudjuk?
Tippek az egészséges terhességért

GYORSKERESŐ

mom ON board

1

babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő

2

babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő

Napi

De minek menekülni, a világ az szép, és mindenki találhat magának bárányt, rózsát, valamit, valakit, akiért érdemes cselekedni, megöntözni a rózsát, legeltetni a bárányt, és vigyázni a rózsára, hogy csak szellő érje.

- Louis de Saint-Marché -

A legjobb baba ajándék!